
Uldis Salzirnis uzņēmējdarbībā ir jau kopš 90. gadiem un dzīves laikā attīstījis daudzus biznesa projektus – lielākoties celtniecības nozarē un nekustamajos īpašumos. Taču pēdējo gadu laikā viņa interešu lokā nonākušas modernās tehnoloģijas, jo īpaši viedierīces (internet of things).
Kopš ‘Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkla’ dibināšanas Salzirnis ir viens no šīs biedrības aktīvākajiem investoriem, turklāt viņš kļuvis par pirmo LatBAN investoru, kurš savu ieguldīto naudu ir ne tikai atpelnījis, bet ticis arī pie reālas peļņas.
Veiksmīgais projekts izrādījies ‘Perfume Vending’ – unikāls smaržu izsmidzināšanas aparāts, kura attīstībā Salzirnis ieguldīja 100 000 eiro, bet vēlāk par šo ieguldījumu ‘Gada investora’ ceremonijā tika apbalvots ar ‘Zelta zvaigzni’.
Kādam jābūt projektam, lai tas piesaistītu jūsu interesi?
Tas ir lietu kopums, kas pamatā satāv no trim būtiskām sastāvdaļām – produkta, komandas, pārdošanas un peļņas potenciāla. Produktam jābūt ar kaut ko īpašam, atšķirīgam no tirgū esošajiem, jābūt reāli pielietojamam un ar pievienoto vērtību tā pircējam-lietotājam. Komandas lielumam nav nozīme, svarīga ir nepārprotama vēlme un degsme realizēt projektu. Pārdošana un peļņa ir biznesa dzinulis – pats svarīgākais biznesa virzītājspēks.
Vai labu projektu atpazīstat intuitīvi, vai tomēr parasti racionāli un rūpīgi izvērtējat tā potenciālu?
Tiek aktivizētas visas maņas un uztveres “instrumenti”, tomēr bez racionālas un pragmatiskas izvērtēšanas neiztikt – tā ir prāta un intuīcijas sintēze. Dodu priekšroku kādu laiku pavērot projektu un komandu darbībā.
Ņemot vērā ilggadējo pieredzi biznesā, kādu palīdzību bez finansēm vēl sniedzat projekta ‘Perfume Vending’ attīstītājiem?
Visu, kas var palīdzēt projekta attīstībai, sākot no juridiska padoma līdz fiziskai iekārtu salikšanai un iepakošanai.
Vai uzņēmēja domāšanu vispār var kādam iemācīt, vai tā ir atkarīga no cilvēka individuālo īpašību kopuma?
Sākšu ar jautājuma otro daļu. Šo individālo īpašību kopumu var nosaukt vienā vārdā – atbildība. Atbildība par komandu, par projektu, uzticētajām finansēm, par sevi un savu rīcību. Tāpat atbildība pret sev tuviem cilvēkiem, jo viņu šķietami nemanāmais atbalsts ir nenovērtējams. Katram tiek dota iespēja attīstīt spēju uzņemties atbildību, bet ciktāl šo iespēju izmantojam, ir katra paša ziņā. Iemācīt nevar, var dot impulsus mācīties.
Raksta autors: Labs of Latvia